Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Drawsku Pomorskim
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Informacje ogólne

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Drawsku Pomorskim jest jednostką organizacyjną Powiatu Drawskiego, realizującą zadania z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2020 r., poz. 821) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2011 roku w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej (Dz. U. z 2011 r. Nr 292, poz. 1720).

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza obejmuje opieką i wychowaniem dzieci pozbawione pieczy rodzicielskiej. Zabezpiecza ich niezbędne potrzeby, w szczególności potrzeby emocjonalne, rozwojowe, zdrowotne, bytowe, społeczne i religijne. Podejmuje działania w kierunku powrotu dzieci do rodziny, dba o kontakt dzieci z bliskimi, obejmuje podopiecznych działaniami terapeutycznymi, realizuje plan pomocy dziecku, zapewnia dzieciom dostęp do edukacji na miarę ich potrzeb i możliwości.

Placówka posiada 14 miejsc socjalizacyjnych oraz dwa miejsca dla dzieci umieszczanych w trybie interwencyjnym. Do Placówki kierowane są dzieci powyżej 10 roku życia. W przypadku, gdy warunki będące przyczyną umieszczenia dziecka  w instytucjonalnej pieczy zastępczej nie ulegną zmianie, poprawie, dziecko pozostaje w Placówce do osiągnięcia pełnoletności lub, w przypadku gdy kontynuuje naukę i uzyska zgodę dyrektora jednostki - do ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do 25 roku życia.

Dzieci zabezpiecza kadra pedagogiczna, którą tworzy sześciu wychowawców. Dzieci objęte są również wsparciem pedagoga oraz psychologa. Placówka zabezpiecza wszelką pomoc specjalistyczną, która wynika z potrzeb dzieci (psychiatrzy, chirurdzy, neurolodzy, ortopedzi, kardiolodzy, stomatolodzy, laryngolodzy, okuliści i inni).

W zakresie ustawowej działalności Placówka współpracuje z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodkami Pomocy Społecznej, Sądami, kuratorami, asystentami rodziny, Publicznym Ośrodkiem Adopcyjnym w Szczecinie, Komendą Powiatową Policji w Drawsku Pomorskim i innymi posterunkami Policji, Urzędami Miejskimi oraz Gminnymi. Placówka pozostaje również w stałej współpracy ze szkołami, do których uczęszczają wychowankowie.

Placówka realizuje szereg programów edukacyjno - profilaktycznych. Dzieci objęte są działaniami w ramach programu dla usamodzielnianych wychowanków - "Od praw dziecka do praw obywatela", "Programu profilaktyczno - edukacyjnego", oraz "Programu wychowawczego". Wychowankowie uczestniczą w zajęciach z zakresu edukacji seksualnej, profilaktyki zachowań ryzykownych, bezpieczeństwa i higieny, sportu i kultury, sztuki, organizują działania w ramach wolontariatu, uczestniczą w zawodach, konkursach, wycieczkach i wiele innych.

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Magda Madalińska 14-06-2011 09:28:44
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Magda Madalińska 01-01-2012
Ostatnia aktualizacja: Magda Madalińska 14-07-2022 09:24:46